Jiný život na volné noze

Proč jsem založila Jiný život

„Udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.“ Mahátma Gándhí

Když jsem z trvalého zaměstnaneckého poměru odcházela na volnou nohu, nebyla to pro mě nutnost, ale svobodná volba. Nečekala jsem od toho moc, chtěla jsem to prostě jenom zkusit a životní okolnosti mi to tehdy navíc umožňovaly udělat bez většího rizika.

Hned ze začátku jsem bojovala s třemi největšími strašáky.

  1. JINAKOST. Nejdřív jsem měla ze svého kroku velmi pozitivní pocit. Jsem jiná, nechodím do práce od devíti do pěti jako většinové stádo a líbí se mi to. Tenhle pocit získal ale velmi brzy negativní nádech. Zaměstnancem jsem byla asi hodně dlouho. Jsem opravdu jiná. Proč jenom nejsem jako ostatní?

K ČEMU JSEM DOŠLA: NA JINÝ ŽIVOT SI ČLOVĚK ZKRÁTKA CHVÍLI ZVYKÁ. NENÍ TŘEBA SE HO BÁT. JE PROSTĚ JEN JINÝ. A LIDÍ ŽIJÍCÍCH JINÝ ŽIVOT JE DÍKY BOHU HODNĚ;-)

 

  1. SAMOTA. Tenhle pocit se dostavil hodně brzy a vlastně velmi úzce souvisí s jinakostí. Měla jsem zkrátka pocit, že jsem jiná a jsem v tom sama. A proto jsem se cítila i trochu trapně o těchto svých pocitech mluvit. Odchod na volnou nohu přece byla moje volba a navíc jsem v tom podle svého mínění byla SAMA. Sama jsem si musela hledat práci, sama se s ní poprat, sama sedět doma u počítače, sama si zkrátka se vším poradit. Nikdo jiný by tomu stejně nerozuměl, tak proč o tom někomu vykládat.

K ČEMU JSEM DOŠLA: PRACOVAT SAMA NEZNAMENÁ BÝT SAMA. A NE, NEJSEM V TOM SAMA. VŽDYCKY SE NAJDE NĚKDO, KDO JE NA TOM ASPOŇ NĚJAK PODOBNĚ.

 

  1. STRACH O DOSTATEČNÝ PŘÍJEM. Nechávala jsem se tím ze začátku asi drtit trochu moc. Uživím se? A když to nepůjde, podaří se mi pak zase najít „normální“ zaměstnání, když se na nějakou tu dobu z trhu práce ztratím? Práce z domova přece nemůže být tak ceněná jako zaměstnanecký poměr u některé prominentní firmy. A jak dlouho se mám vlastně snažit uživit jako freelancer, než to úplně vzdám?

K ČEMU JSEM DOŠLA: KLID. ČÍM VÍC BUDETE PŘEPOČÍTÁVAT, TÍM MÍŇ BUDETE VYDĚLÁVAT.

 

Můj blog Jiný život je o jiné práci (čímž chápu práci mimo trvalý pracovní poměr) a o všem, co to přináší. Je o jiném myšlení, jiné náplni a organizaci života, jiném způsobu práce, o objevování jiných příležitostí a v konečném důsledku o jiném pohledu na život jako takový. Je to vlastně takový výstřel do prostoru, který snad cestou trefí pár cílů a přinese inspiraci nejen mým čtenářům ale i mně. Mým tématem je život na volné noze, blogování a vše, co s tím souvisí. Těším se, co to přinese.

Odpovězte