Jiný život 40+, Jiný život blogováním

Proč by ženy 40+ měly blogovat

blogování 40+

Dospěla jsem k tomu, že pro ženy 40+ je blogování ideální aktivita. Říkám to proto, že sama bloguju? Ano, mohlo by to sice vypadat, že si omlouvám svůj vlastní blogovací úlet, ale není to jen úplně tak. Pojďme si to zrekapitulovat. Co máme my všechny nad 40 společného.

Co mají ženy 40+ společného

 • Syndrom opuštěného hnízda.

Ty z nás, které začaly rodit poměrně brzy, se teď můžou potýkat s pocitem prázdna, když je jejich ratolesti už vůbec nepotřebují.

 • Bezdětnost.

Ty z nás, které děti mít nestihly nebo nemohly, si musí chtě nechtě připustit, že je už s největší pravděpodobností nikdy mít nebudou. Musí zkrátka přijmout, že ten vlak už jel.

 • Vyšší míra stresu.

Tak nějak se nám to hromadí. Děti rostou nebo vůbec nejsou a nebudou. Rodiče stárnou a umírají. My stárneme taky. Partneři nebo manželé občas odejdou za mladší, občas se zase vrátí.

 • Sklon k depresím.

Lidé jsou prý nejméně šťastní ve věku okolo 40 až 42 let (viz příslušný průzkum v Guardianu. Je prostě dokázáno, že máme mezi čtyřicítkou a padesátkou větší sklon k depresím než jindy ve svém životě. A taky se blíží menopauza.

 • Kariéra.

Buď už jsme v kariéře za zenitem a nic, co už jsme dosáhly, nepřekonáme. Nebo se naopak pořád hledáme a cítíme, že jsme se na své pracovní cestě tak trochu ztratily. Oba případy mají jedno společné: prázdno, které bychom rády něčím smysluplným vyplnily.

Nejsou to moc pozitivní věci. Krize středního věku prostě není jen prázdný pojem. A nemají ji jen muži, kteří po čtyřicítce (či padesátce) utečou s třiadvacetiletou blondýnou s nemravně dlouhýma nohama.

Ženy svou krizi středního věku řeší třeba zásadní a náhlou změnou vzhledu, podstoupením plastických operací nebo je postihuje panika ohledně vlastního zdravotního stavu, vrhnou se na ezoteriku, apod. Typické je taky srovnávání sebe sama s mladšími a úspěšnějšími lidmi ze svého okolí (například s kolegyněmi, kamarádkami…) – viz článek, který jsem o srovnávání už psala (tady). Některé se najednou zase začnou velmi zajímat o muže kolem sebe, snaží se upoutat jejich pozornost a nebojí se přitom oblékat tak, že se za ně jejich už skoro dospělé děti stydí. Krize středního věku jako vyšitá.

Blogem na krizi středního věku

Chce se mi říct jednoduchá rada. Prostě na to zapomenout, protože to zase přejde. Nejsem psycholog, takže nemám řešení pro každého. Ale jedna společná věc se mi začíná podle mých zjištění výše rýsovat. Je to touha v životě ještě něco dokázat. Touha začít něco nového.

A proč by tím něčím neměl být právě blog? O těch nejzákladnějších pro a proti blogování píšu tady.

Doplnila bych ještě jeden postřeh, který přibyl časem.

Blogování dává smysl pro lidi středního věku

Důvody:

 • Rádi čteme a jsme ochotní přečíst i delší věci. Dá se předpokládat, že takoví budou i naši čtenáři.
 • Začíná nás čím dál víc zajímat tzv. slow living, tj. klidný pomalý život. Prostě cítíme, že musíme zpomalit a začít si život konečně víc užívat. A nemáme chuť jakkoliv soutěžit s životním tempem mileniálů (tedy generace, která přišla po naší generaci X).
 • Máme životní zkušenosti, takže zkrátka máme o čem psát.
 • Vyčistil se nám trh – Terezčiny blogýsky se přesunuly na Facebook, Instagram, apod. a jejich čtenáři taky. Místo tu zůstává jen na kvalitní věci, které mají cenu a které třeba můžou někomu pomoct.

Sledovala jsem chvíli přenos letošních Czech Blog Awards, které se přejmenovaly na Czech Social Awards (už jenom to o něčem svědčí). Moc dlouho jsem to nevydržela, protože zkrátka nejsem mileniál a nemám stejný vkus ani tempo (a nechci mít). A když se člověk podívá na vypsané kategorie (Instagram roku, Video bloger/ka, Bloger/ka roku, Cosmo objev, Fun & Entertainment, Inspiration & Influence, Social Impact & Change, Fair Play, Go Global), nemůže se ubránit dojmu, že je klasický psaný blog už opravdu out a že na ústupu jsou i všichni „pozdní“ třicátníci, o čtyřicátnících ani nemluvě.

Ale kde tedy jsme? Jak žijeme? Online svět přece tak trochu používáme a ovládáme. Opravdu je to tak, že prostě trávíme čas „kvalitně“ (podle nás), tj. např. sportujeme, setkáváme se s přáteli, pracujeme a na nic jiného není čas a ani nás to nezajímá? Já si nepřijdu „na ústupu“ nebo „za zenitem“, ale zároveň se ani s mileniály nechci  přetlačovat o místo na slunci. Vidím jenom krásnou niku na trhu, krásný prostor, který stačí něčím pěkným zaplnit. Možná se pletu, ale budu to zkoušet.

Nechcete do toho jít taky? Témat, kterým se můžou ženy 40+ na blogu věnovat, je spousta:

 • Rodina a vztahy
 • Fashion and beauty
 • Finance a hospodaření
 • Zdraví a fitness
 • Humor
 • Lifestyle
 • Hovory o středním věku
 • Vaření, ruční práce a další koníčky
 • Cestování, atd., atd.

Napadají vás ještě jiná témata? O čem byste chtěly blogovat vy, případně o čem blogujete?

Odpovězte