Jiný život blogováním

6 tipů o čem psát blog

Když mi bylo čtrnáct a rozhodovala jsem se, na jakou střední školu půjdu, neměla jsem páru, co chci v životě dělat. A neměla jsem v tom jasno ani o pár let později, když jsem opouštěla gympl. Záviděla jsem těm, kdo jasno měli. Chci být doktor, chci být právník, já budu porodní asistentka. Podobně můžete tápat i s tématem svého blogu.

Řada renomovaných blogerů doporučuje najít si své tzv. niche [čti nýč, případně nýšé]. Do češtiny se to překládá taky jako „nika“. Je to zkrátka oblast, kterou ještě nikdo nevytěžil nebo je v ní jen malá konkurence. Tam máte největší šance na úspěch. Nevím ale, jestli takové „niche“ není tak trochu „klišé.“ Věřím, že není třeba hledat nějaké úplně nové téma, vždyť o všem už někdo někdy psal. I když se rozhodnete psát třeba o vaření nebo módě, o kterých píšou tisíce dalších, vždycky můžete svému blogu dát svůj unikátní hlas nebo cílit na úplně jinou čtenářskou skupinu.

Myslím ale, že svoje téma mít prostě musíte. Jednak to pomůže vám, abyste se líp soustředili na kvalitní obsah, jednak to pomůže novým čtenářům, aby si vás našli, a vašim stávajícím čtenářům, aby lépe pochopili o čem vy a váš blog vlastně jste a dostávali tak to, co od vás čekají.

Při hledání nosného tématu blogu vám může bránit následující:

Nemám o čem psát

Nemusíte mít tušení, o čem chcete psát. Jen víte, že psát chcete. Nepropadejte beznaději – je to tak v pořádku.

Nedávno jsem si pouštěla GEN s profesorem anglické literatury a známým shakespearologem Martinem Hilským. Ke své nynější odbornosti se nedostal tím, že by ji měl odjakživa vysněnou. Naopak. Tento syn architekta a japanoložky se dlouho hledal a netušil, co má vlastně dělat. Věděl ale, že chce nějakým způsobem pracovat s řečí.

Pokud tedy máte okno a nevíte, o čem psát, níže najdete pár tipů, jak své nosné téma najít. Třeba to pro vás bude právě tím pravým impulzem, který potřebujete.

Mám toho tolik, o čem můžu psát

Druhý extrém. Nevíte, kam dřív. Máte spoustu koníčků a o každém z těch koníčků byste klidně mohli psát blog. Rádi vaříte, čtete, máte malé děti, taky rádi fotíte, cestujete, atd., atd. Pro co se rozhodnout? O čem psát dřív? Co bude mít největší úspěch? Co vás nejvíc uspokojí?

Níže uvedené tipy i vám pomůžou najít si mezi všemi těmi tématy to nejlepší a správné.

Tipy jak najít správné zaměření svého blogu

Ať už při hledání svého tématu tápete jakýmkoliv směrem, zkuste si odpovědět na tyto otázky a uvidíte, že si hodně věcí sami v sobě ujasníte. Odpověď na jakoukoliv z těchto otázek by se totiž mohla stát tématem vašeho blogu.

  • Co mě baví?

Kvůli čemu se budíte i v noci? O čem byste dokázali mluvit celé hodiny? Co vám dává energii?

  • V čem jsem dobrý/dobrá?

Co dokážete udělat levou zadní, zatímco ostatní se s tím dost nadřou? Jak vás vaši přátelé někomu představují? Jak vás popisují?

  • Jakou mám praxi a zkušenosti?

Nemusí se jednat jen o pracovní ale také životní zkušenosti. Můžete klidně psát o svých zkušenostech, které jste získali v rámci rodiny, sportu, rekreace, apod. Přemýšlejte o těch dobrých i špatných zkušenostech. Ty špatné jsou většinou hodně formativní a dávají nám jiný náhled na život, který mohou ostatní lidé ocenit (například rozvod).

  • V čem se chci zlepšit na úroveň profíka?

Čím byste se rádi stali? O své cestě a snech můžete klidně psát blog.

  • Co mi leze na nervy?

Není asi úplně dobré definovat svůj blog pouze negativně, ale negativní věc jde někdy obrátit v pozitivní, když přinesete její řešení. A kromě toho – myslím, že blog http://www.1000vecicomeserou.cz/ funguje  docela dobře;-)

  • Co se teď zrovna učím?

Nebo také, co byste se teď nejraději začali učit? Na svém blogu můžete sdílet své zkušenosti z průběhu učení.

 

Pomohly vám moje otázky? Jak jste si téma svého blogu našli vy?

Odpovězte