Jiný život na volné noze

Kdy uvažovat o práci na volné noze

Přiznám se. Jsem beznadějně neanalytický a nerozumový případ, v těch nedůležitějších rozhodnutích svého života neochvějný střelec.

Když jsem se tedy rozhodovala, jestli mám opustit svou pozici stálého zaměstnance, žádná pro ani proti jsem opravdu nestudovala (a takový postup bych neradila nikomu). Měla jsem jakous takous hrubou představu, co bych na volné noze měla dělat. Víc nic. Řekla jsem si jen: „Štve mě to tu, nechci žádného šéfa, žádné poklonkování klientům, žádné přesvědčování ostatních, aby pracovali.“ A podala jsem výpověď. Bylo to v roce 2005 a je fakt, že i kdybych se snažila tehdy něco „vygooglit“, měla bych nejspíš smůlu.

Dneska už najdete i v českém prostředí na netu spoustu rad a návodů. A to je dobře. Znamená to, že nás „volnonožců“ přibývá (podívejte se na nejčastější profese na volné noze v mém příspěvku 7 nejčastějších profesí na volné noze). Některé postřehy a rady mi ovšem přijdou trochu naivní a odtržené od reality. Proto bych na základě svých mnohaletých zkušeností chtěla přispět svou trochou do debaty.

Mýty o práci na volné noze

Tady je shrnutí těch největších a nejúsměvnějších mýtů, na které jsem narazila.

  • Dělám (si), co chci.
  • Vstávám, kdy chci.
  • Vydělávám, kolik chci.
  • Jsem tam, kde chci.
  • Mám volno, kdy chci.

Zasmáli jste se? Pak jste na dobré cestě. Pokud se totiž pro práci na volné noze rozhodujete primárně pro některý (ne-li všechny) z těchto důvodů, raději si to ještě dobře rozmyslete. Ona ta realita je trošku jiná a přízemnější. Jenom to, co chcete, si úplně neděláte, pokud se tedy chcete uživit. Občas musíte v zájmu vyšších cílů;-) vzít i něco, co vás tolik nebaví. Vstávat třeba můžete, kdy si usmyslíte, ale večer zase půjdete pravděpodobně o to později spát. Než se dostanete ke slušnému výdělku, může to chvíli trvat, a i tak se pěkně zapotíte. Práce doma nebo po kavárnách má také svá úskalí a ne každý má takovou práci, aby mohl pracovat z notebooku na pláži. A s tím volnem… No, raději nebudu nikomu brát chuť se do toho pustit.

Jak poznat, že se na práci na volné noze hodíte

Ze své vlastní zkušenosti vím: Vaším hlavním důvodem pro práci na volné noze by měla být:

  •  touha dokázat něco sám/sama za sebe
  • a také samozřejmě práce, kterou máte rádi.

Pokud právě takto uvažujete, gratuluji. Půlku úspěchu máte jistou. Teď je třeba promyslet pár prozaičtějších věcí. Tyto otázky jsem sestavila na základě svých zkušeností i zkušeností různých freelancerů (čti volnonožců)  hlavně z angloamerického prostředí, kde má tento způsob práce už dlouhou tradici. Otázky vám taky můžou pomoct, pokud si stále nejste jistí, jestli jste v té správné situaci na volnou nohu jít. Zkuste si na ně po pravdě odpovědět:

Máte dovednosti, o které je na trhu zájem?

Jedná se většinou o zcela specifické a funkční dovednosti, po kterých je poptávka, jako je např. web design, finanční poradenství, projektový management, copywriting, apod. Pokud je vám 22 a nejste web designer, tyto dovednosti pravděpodobně nemáte;-). Docela praktické je zkusit při svém trvalém zaměstnání nejdřív několik pracovních pohovorů a zjistit si tak, jestli je o vás zájem.

Máte solidní síť kontaktů?

Volnonožcům, kteří jsou ve spojení s ostatními, se ekonomicky prostě daří líp. Tyto kontakty jsou totiž pro ně hlavním zdrojem obživy. Nemusíte si ale zoufat, pokud takovou profesionální síť kontaktů ještě nemáte. Stačí, když se například v rámci svého stálého zaměstnání budete účastnit příslušných konferencí, školení, začnete oslovovat lidi na LinkedInu, zaregistrujete se do nějaké profesní skupiny, apod. Síť se vám začne vytvářet a větvit sama. Nezapomínejte taky, že vaším prvním klientem by mohl být i váš současný zaměstnavatel.

Máte tu správnou povahu?

Podle řady průzkumů je častým problémem zvláště začínajících volnonožců samota. Musíte být proto odhodlaní vycházet ven a komunikovat s lidmi jak na pracovní, tak na sociální bázi. A pokud jste introvert, budete muset na tzv. networkingu pracovat o to tvrději. Můžete se například účastnit setkání cílených na volnonožce či malé firmy, stát se dobrovolníkem v nějakém projektu svého regionu, zaregistrovat se v nějakém profesním sdružení nebo si zaplatit židli v některé sdílené kanceláři (tzv. co-workingovém centru).

Máte finanční rezervu?

Říká se, že pokud byste neměli prostředky na tři až šest měsíců bez příjmu, nemáte se zatím do odchodu na volnou nohu pouštět. To platí obzvláště pro ty, kdo nemají partnera nebo partnerku, kteří by jim po dobu nejistoty poskytli podporu.

Máte v práci disciplínu?

Pokud nad sebou potřebujete mít konstantně bič, pak asi práce na volné noze není pro vás. Musíte se dokázat sami motivovat, mít dobré organizační schopnosti a dobrou pracovní morálku. A musíte být připraveni dělat spoustu věcí, které s vaší prací nijak nesouvisí – budete svým vlastním šéfem, manažerem, účetním, svačinářkou, prodejcem, administrativní asistentkou, office manažerem, atd. V budoucnu si určitě budete moci alespoň pro některé z těchto rolí zaplatit někoho pověřenějšího, ale na začátku to bude jenom na vás.

Odpověděli jste si na tyto otázky kladně? Hurá, další potenciální volnonožec je mezi námi;-)

Pokud už na volné noze pracujete, dejte případně vědět, jaký bod vám v mém výčtu chybí.

Odpovězte