Jiný život 40+

Jsou ženy 40+ odepsané?

Jsem žena a je mi 40+. A někdy mám pocit, že ten můj vlak už dávno jel a já ho nestihla. Vlasy mi šediví (díky bohu, že je jde obarvit), přibývají vrásky (i přes péči těch nejdražších krémů), za nemalé pomoci gravitace se tělo (zvláště jeho měkké tkáně) začíná pomalu sunout k zemi (úměrně se to zrychluje s rostoucí nechutí fyzicky něco podnikat). Řečeno slovy Xindla X: Ještě jsem nebyla in a už jsem retro.

Občas mám ale naopak pocit, že se mám a cítím tak dobře jako nikdy. A upřímně – takový pocit bych chtěla mít co nejčastěji. Jak toho docílit, co všechno mám ještě před sebou, s čím se budu muset potýkat a potýkám? O tom bude a je tato rubrika mého blogu. A protože je to blog s názvem Jiný život, i tady to bude trochu jinak.

I po čtyřicítce ti celý svět (pořád) leží u nohou

Nedávno jsem četla vcelku optimistický článek, jak jsou na tom vlastně ženy 40+, tedy generace X (tj. narozené mezi lety 1960 a 1980), úžasně skvěle:

 • Online svět ovládají, ale nejsou na něm závislé.
 • Čile používají sociální sítě, ale mají zároveň spoustu reálných přátel.
 • Dokážou posoudit, co je skutečné a co jen tak na oko.
 • Mají nadhled.
 • Nemají potřebu se srovnávat.
 • Mají vyřešené priority a svůj žebříček hodnot.
 • Z profesního hlediska jsou to pořád mladé profesionálky.
 • Většinou už mají větší děti a můžou se tudíž věnovat své profesi naplno.

Tak pokud jste žena 40+ (nebo blízko tomuto věku) a připadá vám, že jsou ve vašem případě některé/většina/všechny body trochu mimo, pak jste tady správně.

Jsem na tom stejně a i o tom budu psát. Mám totiž malé 2,5leté dítě, které mi nevzali do školky. Přitom se snažím nepřijít o nejdůležitější zákazníky a neztratit jakýs takýs příjem, protože rodičovský příspěvek už jsem vyčerpala. Mám taky velkou potřebu se realizovat i jinak než máma na plný úvazek a být nezávislá.

Výsledkem je můj pocit buldozeru, který všechny svoje povinnosti a úkoly hrne před sebou, sem tam z té hromady něco odpadne, sem tam se něco nového přibalí. Těžko si v tomhle stavu udržovat nadhled.  Mám spoustu reálných přátel, na které ale nemám čas. A oni na tom nejsou o moc líp. Srovnáváme se všichni a vždycky budeme, na tom věk nic nezmění (viz můj blogový příspěvek Jak vás může srovnávání s ostatními odrovnat). Sama sebe považuju za věčnou poloprofesionálku, která dosáhla středního věku. Třeba se to ještě někdy změní.

Zásady jiného života 40+

Tento blog je a bude o objevování jiného života pro ženy 40+ a doufám, že bude dostatečně inspirativní. Pro zachování dobré pohody tady pro vás mám několik zásad. Platí samozřejmě nejen pro věk 40+, ale pravdou je, že právě v tomhle věku se nám je konečně může podařit dodržovat;-) A v tom je naše obrovská výhoda. Využijme ji!

 1. Dokonalost není dokonalá. Heslem mého mládí bylo “Když to není dokonalé, nezvládla jsem to.” To samozřejmě vedlo ke zbytečnému stresu a nízkému sebevědomí. Teď už mi konečně připadá, že nedokonalost je krásná. Dokonalé ženy jsou jako figuríny ve výloze.
 2. Vykašlat se na to, co si myslí ostatní. Stejně si myslí vždycky něco jiného, než si myslíte, že si myslí;-). Tak proč si stavět na své cestě zbytečné překážky? Proč pořád meditovat nad tím, jestli to mám udělat, protože co by tomu proboha řekli lidi?
 3. Vyhrát neznamená zvítězit. Nemusíme pořád s někým bojovat. Stačí se obklopit podobně laděnými lidmi, jako jsme my. A za nějakou tu dobu našeho života se to už naštěstí kolem nás docela pročistilo. Už jen to je přece sladká odměna.
 4. Život není jen o dokonalém těle. Dovolme si ukončit nadvládu kultu těla. Naše tělo už nikdy nebude vypadat, jako když nám bylo 20. Jakmile si to uvědomíme a přijmeme, získáme svobodu dělat cokoliv chceme – můžeme se svobodně věnovat své práci, koníčkům, rodině.
 5. Stárnutí je přirozené. Stárneme už od početí. Nevím, proč pořád řešíme věk. A když ho náhodou neřešíme my, řeší ho za nás neustále naše okolí. Patří sem i rádoby komplimenty typu “Ale na svůj věk vypadáš úžasně!” (Díky za připomenutí, kolik mi je, že?). Místo věku bychom se měly soustředit na to, jestli se cítíme dobře, jestli dobře vypadáme a jestli jsme spokojené a šťastné. Já už dospěla tak daleko, že při narozeninách musím počítat, kolik mi vlastně je;-) Beru to jako dobré znamení!

Pokud vás téma mého blogu pro ženy 40+ zaujalo, nezapomeňte se zaregistrovat k odběru mého newsletteru, aby vám nic neuteklo.

A dole v komentářích mi klidně napište, jakou zásadu z těch výše uvedených je pro vás nejtěžší dodržovat.

 

Odpovězte