Jiný život blogováním

Je blog mrtev? Aneb má cenu blogovat?

Jednoduchá odpověď. BLOG NENÍ MRTEV! Naopak. Jenom na WordPressu, který používám i já, je 75 milionů blogů. Měl by si tedy každý člověk založit blog? NE. Proč?

Otázka totiž nezní, jestli má cenu blogovat. Otázka zní: Jaký máte k blogování důvod a co od něj očekáváte. Přečtěte si (neúplný) výčet pro a proti a sami se rozhodněte, jestli jsou vaše očekávání a důvody dost silné.

Důvody pro:

 • Možnost se vyjádřit před svými čtenáři

Blog vám dává možnost, aby vás bylo slyšet. Komentáře pod blogem zase možnost interakce se čtenáři. Získáváte zkrátka ve světě svůj hlas. Pokud máte co říci, získáváte tím i obrovskou šanci.

 • Osobní rozvoj

Začnete se zlepšovat ve spoustě věcí. Čím více budete psát, tím lépe, snadněji a rychleji budete psát. Blogem, na kterém budete soustavně pracovat, si do svého resumé přidáváte zároveň projekt, který jste dokázali dotáhnout do konce. V jednom období mého života bylo pro mě právě tohle hodně důležité. Prostřednictvím psaní máte možnost si spoustu věcí promyslet, utřídit myšlenky a zjistit, co vlastně všechno víte. Blogem jsem se také naučila plánovat, protože jsem si zvykla věci promýšlet dopředu. Dřív jsem je dělala spíš instinktivně nebo když už nebylo vyhnutí;-)

 • Pomoc ostatním

Svým blogem chci pomáhat ostatním, kteří řeší podobné problémy jako já. O své zkušenosti a někdy těžce nabyté poznatky se ráda dělím. A je to hezký pocit.

 • Setkávání s lidmi, kteří jsou jako vy

Blog mi dává možnost najít si komunitu, která rozumí mé práci, mému životu a tomu, na čem mi záleží.

 • Trocha vedlejšího příjmu

Pravda, než začne váš blog vydělávat, s největší pravděpodobností se hodně nadřete a bude to dlouho trvat. Jak mi to jde, můžete ostatně sledovat na mém blogu (nezapomeňte se proto zaregistrovat ;-). Rozhodně vám o tom budu podávat zprávy. Může se ale stát, že blog poslouží jako vaše dobrá reference pro získání dobře placeného zaměstnání (ať už stálého nebo jako freelancer).

 • Práce z domova

Pokud se začnete blogováním živit, máte možnost pracovat z domova nebo odkudkoliv chcete, kde je k dispozici internet. Považuji to za velkou výhodu. Je fakt, že si člověk musí zvyknout, ale nastavením jistých věcí (a o tom píšu ve svém příspěvku Jak u práce na volné noze vydržet) získáte obrovskou svobodu.

Důvody proti:

 • Časová náročnost

Dobrý blog je vždycky ten, kterému jeho autor věnuje hodně času. Tak to prostě je.

 • Blogování je o vytrvalosti a trvalé sebemotivaci

Budete muset být hodně vytrvalí, mít neustále disciplinu a dokázat sami sebe motivovat.

 • Blogování není rychlá cesta k úspěchu

Pokud chcete být úspěšní rychle, pak neblogujte. Blog vám tohle neumožní. Pokud chcete navíc blogem primárně vydělávat, existuje spousta jiných způsobů, jak to na internetu jde (založíte si produktové webové stránky o věcech, které znáte, napíšete e-knihy založené na vašich znalostech a expertize, vytvoříte aplikaci pro mobilní telefon, začnete dělat youtube videa s návody, atd.).

 • Budete sedět za počítačem víc než teenager

Kromě psaní příspěvků budete na svém blogu neustále něco vylepšovat. Budete se ho snažit propagovat, aby se zvětšoval počet vašich čtenářů. Budete muset neustále vymýšlet nová a nová témata. A to znamená trávit před obrazovkou hodně volného času.

 

Pokud tedy chcete začít blogovat, měli byste splňovat tyto základní předpoklady:

 • Máte co sdělit (máte své silné téma)
 • Rádi píšete
 • Vaším hlavním cílem není vydělat peníze

A teď už se nenechávejte zbytečně odrazovat otázkami, jestli je blog ještě in, a JDĚTE ZA SVÝM CÍLEM. To ostatní přijde cestou.

Odrazuje vás něco při psaní blogů, natáčení vlogů nebo youtube videí? Dejte vědět v komentářích.

Odpovězte