Jiný život na volné noze

7 nejčastějších profesí na volné noze

Kdo je vlastně volnonožec nebo z angličtiny také freelancer? Podle mé definice je to takzvaně samostatně výdělečná osoba, která poskytuje služby, většinou firmám (ale i jednotlivcům), a to několika různým klientům najednou. Zkrátka nezávislý profesionál. Podle skvělého průzkumu, který uskutečnil v roce 2015 portál navolnenoze.cz mezi téměř 2300 freelancery, jsou to převážně specialisté, kteří v mnoha ohledech vybočují z průměru. Převládají lidé provozující lépe placenou odbornou činnost s vyšší kvalifikací a podle průzkumu svou práci většinou vykonávají na počítači.

Jaké profese na volné noze jsou nejčastější

Do čeho se tedy můžete vrhnout a být si jistí, že to může fungovat, protože to už vyzkoušeli a dělají mnozí jiní? Podle výše citovaného průzkumu to vypadá na prvních místech mezi oslovenými freelancery takto:

  • 34 % web, programování, IT (tj. webaři, vývojáři, startupisti, sociální sítě, UX, sw/hw, apod.)
  • 26 % design a multimédia (tj. grafici, designéři, ilustrátoři, fotografové, kameramani, apod.)
  • 20 % marketing, prodej a PR (tj. marketéři, PRisti, ideamakeři, sloganisti, SEO, PPC, apod.)
  • 16 % psaní a práce s textem (tj. copywriteři, blogeři, redaktoři, editoři, publicisté, apod.)
  • 16 % vzdělávání (tj. školitelé, učitelé, lektoři, přednášející, pořadatelé akcí, apod.)
  • 13 % jazykové služby (překladatelé, tlumočníci, korektoři, lektoři jazyků, apod.)
  • 10 % obchodování a e-shopy (provozovatelé e-shopů, import-export, obchodníci, apod.)

Seznam se více méně kryje i s praxí v zahraničí. Není ale vlastně úplně důležité najít svou odbornost striktně v některé z těchto kategorií. Důležité je si uvědomit, že skoro každou službu, kterou může většina firem potřebovat, dokáže zajistit freelancer. Máte šanci se uživit, pokud je vaší odborností např. marketing, PR, reklama, překlady, technologická podpora, jako je programování a návrh webu, kreativní práce, jako je grafický design, nebo třeba finanční podpora, jako je např. účetnictví. Fantazii se meze nekladou.

A také je důležité si uvědomit, že můžete přijít se svým vlastním nápadem a poskytovat třeba rozšířenou službu, než je na trhu obvyklé, nebo službu úplně novou. V tom má volnonožec svobodnou volbu. Svoboda a flexibilita navíc ve výše uvedeném průzkumu portálu navolnenoze.cz skončily jako hlavní výhoda práce na volné noze. Stačí toho tedy využít.

Neobvyklé profese na volné noze

Brouzdala jsem po internetu a hledala, čím inspirovat někoho, kdo chce na volnou nohu a není si úplně jistý/ jistá, co by přesně měl/ měla dělat. Některé nápady jsou pro někoho legrační, některé se někomu můžou zdát dost mimo, u někoho jiného mohou naopak podnítit představivost. Tady je můj „odlehčený“ seznam:

Ochytavač koček

U nás praktikují hasiči, kteří zoufale mňoukající tvory zachraňují ze stromů, střech činžáků, apod., jistě by se jim ulevilo… každou chvíli se taky nějaká zaběhne, takže další profesí může být třeba zvířecí detektiv, tj. někdo kdo vylepí plakátky, má navštěvovanou stránku umožňující hledat ztracené mazlíčky, vyptává se po okolí, apod. Super nápad, možná se do toho pustím sama;-)

Organizátor rande

Toto bude určitě rostoucí byznys, nejedná se o seznamku (těch jsou mraky) nebo dohazovače… jedná se o někoho, kdo jako pečlivá sekretářka a event manažer v jednom naplánuje datum a náplň schůzky včetně všech technických detailů (pronájem auta, rezervace v restauraci se speciálními pokyny pro personál, zajištění lístků do divadla, apod.) tak, aby si daný pár mohl už jen užívat vzájemné společnosti

Moderátor chatů a fór

Profese, kterou určitě někdo dělá, ale která se málokdy vidí v inzerátech… není to bůhví jak lukrativní práce, ale pokud je to fórum ve vašem oboru, může vás to bavit

Sběrač golfových míčků

V našich luzích a hájích se mi to zdá spíš jako brigáda, ale tato profese skutečně existuje… jste na vzduchu, v pěkném prostředí a ještě si vyděláte;-)

Poradce pro spokojenost v zaměstnání

U firemních gigantů jako je google nebo facebook už funguje, u nás o tuto profesi bude určitě brzy taky velký zájem. I u nás už osvícení manažeři totiž zjišťují, že spokojený zaměstnanec = lepší výsledky. Budete potřebovat nejspíš praxi v HR nebo psychologii a umění vystupovat před publikem

Překladatel Braillova písma

Kolikpak jich u nás asi je?

Prodejce zbytků látek

Nevím o nikom, kdo by u nás prodával malá množství neboli zbytky látek pro drobnější kreativní projekty… dalo by se rozšířit o obchůdek s výrobky ušitými z těchto zbytků

Frontař

Někdo, kdo za úplatu čeká ve frontě. Asi ne úplně zábavná profese, ale neděláte doslova nic, a přitom si vyděláváte;-) Za podobnou službu se v USA účtuje běžně 40 USD za hodinu. Chlapíkovi, který s tímto nápadem přišel ve Washingtonu, se to rozjelo tak, že najímá další frontaře a za týden si vydělá 300 USD.

Kaligraf

Třeba se nevidíte úplně jako spisovatel, ale máte opravdu úhledné písmo. Hezký nápad na byznys. Ruční práce táhne a dle mého bude táhnout pořád víc. Ručně nadepisované pozvánky, svatební oznámení, jmenovky, apod. mají budoucnost. A co pak pořádat kurzy krasopisu, který byl dřív běžnou součástí školních osnov?

Genealog

Máte vzdělání v historii nebo jste zapálený amatér a navíc vás baví sestavování skládačky rodinných příběhů do rodokmenů? Lidi vám za tuhle práci rádi zaplatí, protože dřív nebo později se v každém z nás projeví touha poznat blíž své kořeny.

Jaký job máte vy? Nebo na jaký se chystáte?

Odpovězte