Jiný život blogováním

Jak začít blogovat pro začátečníky I.

Jak začít blogovat

Kde začít blogovat, aneb jak svoje články dostat na web

Máte neodolatelnou chuť začít blogovat, ale vůbec nevíte jak na to? Nejste zrovna technický typ a počítačová terminologie vám připadne jako z jiného světa? Připravila jsem pro vás srozumitelný přehled, jak začít blogovat pro začátečníky.

Tento článek tedy bude především o blogovacích platformách, hostingu a o tom, o co vlastně jde. Když jsem si zakládala blog, bylo pro mě totiž právě tohle hodně matoucí. Ne že bych byla počítačově úplně negramotná, ale pojmy jako doména a hosting mi zněly jako cizí tajný jazyk pro vyvolené. Něco, co můžou chápat stejně jenom počítačoví mágové.

Doména je adresa, hosting váš dům

<a style="background-color:black;color:white;text-decoration:none;padding:4px 6px;font-family:-apple-system, BlinkMacSystemFont, &quot;San Francisco&quot;, &quot;Helvetica Neue&quot;, Helvetica, Ubuntu, Roboto, Noto, &quot;Segoe UI&quot;, Arial, sans-serif;font-size:12px;font-weight:bold;line-height:1.2;display:inline-block;border-radius:3px" href="https://unsplash.com/@anniespratt?utm_medium=referral&amp;utm_campaign=photographer-credit&amp;utm_content=creditBadge" target="_blank" rel="noopener noreferrer" title="Download free do whatever you want high-resolution photos from Annie Spratt"><span style="display:inline-block;padding:2px 3px"><svg xmlns="http://www.w3.org/2000/svg" style="height:12px;width:auto;position:relative;vertical-align:middle;top:-2px;fill:white" viewBox="0 0 32 32"><title>unsplash-logo</title><path d="M10 9V0h12v9H10zm12 5h10v18H0V14h10v9h12v-9z"></path></svg></span><span style="display:inline-block;padding:2px 3px">Annie Spratt</span></a>

Web hosting i doménu potřebujete, pokud to se svým blogem myslíte vážně. V takovém případě si totiž budete chtít založit vlastní blog (tj. bez cizí hostovací platformy). Ale i když chcete blogování spíš jenom vyzkoušet a rozhodnete se proto pro cizího poskytovatele, pomůžou vám tyto pojmy celou tematiku pochopit.

Doménu si jednoduše představte jako svou adresu. Hosting je pak váš dům na této adrese.

Neboli

Doména je www adresa webu. (Web)hosting je úložiště, kde je web uložen. Je to místo, odkud se vaše stránky spouští.

A teď už k jádru věci.

Na jakých platformách je možné blogovat?

Sociální sítě

Kde začít blogovat - sociální sítě

Poslední dobou často čtu, že se blogy přesouvají na sociální sítě. Úplně s tím nesouhlasím, alespoň co se týče kvalitních blogů, které mají co sdělit.

Nemyslím, že statusy na sociálních sítích lze považovat za blog. Tuto možnost můžete využít, pokud chcete sdílet své postřehy, krátce se vyjadřovat k událostem, apod. Sociální sítě ale často počet slov přímo omezují (Twitter) a hlavně ani nejsou na dlouhé příspěvky stavěné. Čím je příspěvek delší, tím hůř se bude čtenářům číst. Text totiž nejde přehledně strukturovat.

Účty na sociálních sítích bych proto využívala spíš k propagaci vlastního blogu.

Hostovaná platforma

Hostované platformy jsou platformy, které už obsahují hostingovou službu. Zkrátka poskytují tzv. vše v jednom. Dají vám místo na serveru, na kterém můžete provozovat svou stránku, i doménu nebo subdoménu a možnost si snadno stránku vybudovat. Stačí se zaregistrovat a můžete prakticky hned psát, vše je nastaveno.

Výhody hostované platformy

 • Postarají se o propagaci – například na své hlavní stránce zveřejňují nejnovější, nejčtenější, nejlépe hodnocené články apod. Prakticky okamžitě získáte návštěvnost, aniž byste se museli o něco starat.
 • Existuje tu rozvinutá komunita blogerů, takže do blogovacího světa rychle a bez námahy zapadnete.
 • Neplatíte za doménu. Neplatíte za hosting – alespoň tedy ne za základní funkcionalitu.
 • Nemusíte se starat o aktualizace.

Nevýhody hostované platformy

 • Součástí názvu vašeho blogu bude vždy i název hostované domény (např. kniznitipy.blog.cz nebo novak.blog.idnes.cz)
 • Nemáte zálohy. Pokud si svoje texty a obrázky někam sami neukládáte, může se stát, že když se poskytovatel rozhodne skončit (nebo skončit s vámi), prostě o všechno přijdete.
 • Nad svou stránkou máte jen málo kontroly. Nemůžete si ji sami upravovat tak, abyste využili plný potenciál svého obsahu, protože možnosti úprav jsou omezené.
 • Nemůžete si instalovat žádné pluginy (což jsou drobné funkce, které zlepšují možnosti a funkčnost vašeho blogu).
 • Nemůžete nebo máte omezenou možnost si na svou stránku přidávat reklamy. Poskytovatel ale přidává reklamy kamkoliv a za svých podmínek.
 • Mají pravomoc vám vaši stránku kdykoli vypnout. Zkrátka vaši stránku/blog doslova vlastní. Vaše není vůbec nic.

Mezi nejvíce používané hostované platformy patří například blog.cz/ blogspot.cz/ blogger.com.

Blogovat lze i na zpravodajských serverech idnes.cz nebo aktualne.cz. Idnes.cz je pro kohokoliv, kdo dodržuje kodex blogera. „Obyčejný“ člověk se tak ocitá mezi lidmi mediálně známými. Aktuálně.cz je jen pro vyvolené, tj. pro ty, kteří mají podle editora co říci. Editor sám je kontaktuje, ale nikde není psáno, že se svým obsahem nemůžete editora oslovit sami. Pokud jste dobří, jistě po vás sáhne;-)

Obecně lze říci, že hostované platformy jsou ideální pro hobby blogery, kteří chtějí blogovat čistě pro radost. Hodí se případně pro někoho, kdo to chce jenom vyzkoušet nebo ještě nemá přesně rozmyšleno, o čem a na čem svůj blog vystavět.

Vlastní platforma

K tomu, abyste měli vlastní blog, musíte mít vlastní hostingovou společnost a za hosting i doménu zaplatit.

Výhody vlastní platformy

 • Vlastní platforma vám umožní upravovat si svou stránku a její funkce, jak chcete.
 • Vaše možnosti jsou nekonečné – existují tisíce pluginů a šablon zdarma nebo za poplatek, které můžete použít.
 • Nad svojí stránkou máte plnou kontrolu, je pouze vaše.
 • Pokud vám vaše hostingová firma přestane vyhovovat, můžete ji kdykoliv vyměnit a vaší stránky se to ani nedotkne.
 • Máte naprostou svobodu, jak na stránce vydělávat peníze, ať už se rozhodnete pro reklamy, affiliate odkazy nebo e-shop – veškerý zisk půjde jenom vám.
 • Volíte si vlastní redakční systém (tj. systém, ve kterém budete svůj blog spravovat) a šablonu, jak mají vaše stránky vypadat.
 • Máte za své stránky plnou odpovědnost, záleží jen na vás, kam se bude váš blog posouvat.

Nevýhody vlastní platformy

 • Většinou budete muset platit měsíční poplatek za hosting.
 • Staráte se o vlastní propagaci.

Příklady hostingových společností, které působí na českém trhu: Wedos, Active24, Forpsi, Český hosting, Endora, atd.

Pořízení domény a hostingu není vůbec složité a zvládnete to na stránkách vámi vybrané společnosti pár kliknutími.

 

K psaní článků budete dál potřebovat redakční systém. To už je předem naprogramovaný systém, do kterého se vkládá obsah. Nemusíte být tudíž žádný programátor. V něm si taky zvolíte šablonu (v angličtině „theme“), která určuje vzhled a zobrazování obsahu webu. Některé hostingové společnosti předinstalovaný redakční systém přímo nabízejí.

Na světě suverénně nejpoužívanější a nejdoporučovanější redakční systém je WordPress.org

O tom už v dalším díle seriálu Jak začít blogovat pro začátečníky II.

Pokud by vás na toto téma zajímalo cokoliv dalšího, dejte určitě vědět dole v komentářích nebo mi napište na e-mail.

Odpovězte