Jiný život na volné noze

Jak u práce na volné noze vydržet

O práci na volné noze se traduje řada mýtů. Neříkejte, že jste se s některým z nich ještě nikdy nesetkali. Takový freelancer pobíhá doma celý den v pyžamu, sleduje seriály a jí pizzu v posteli. Ne, pravděpodobně se nemusíte obávat, že vám některý kolega bude opovržlivě koukat přes rameno, až si na youtubu budete už podvacáté pouštět patnáct let starou pecku od Bon Jovi. Ale zároveň je jasné, že ke své práci bez pevné doby a klimatizované kanceláře budete potřebovat odhodlání a výdrž maratónského běžce.

Na to, jak to přežít a hned se nevzdat, mám pár postupů a taky jsem trochu brouzdala internetem abych zjistila, jak to dělají freelanceři jinde. Kupodivu dost podobně.

Tady je několik tipů, jak si při práci na volné noze zachovat zdravou mysl (a být produktivní).

  • Najeďte na pravidelný režim

Možnosti prokrastinace jsou neomezené. Jako freelancer si ji ale nemůžete moc dovolit. Stanovte si proto přesný denní plán. Pracujte v denní době, kdy jste nejproduktivnější. V tom si můžete svobodně vybírat. Cynikové říkají, že freelancer si může přece svobodně vybrat, kdy si těch svých 16 hodin denně odpracuje;-). A pokud se prokrastinaci prostě nedokážete vyhnout, zaimplementujte si ji do denního plánu;-) Zcela plánovaně a pravidelně prokrastinujte.

  • Omezte používání sociálních médií

Sociální sítě jsou návykové. Stanovte si, že se na FB, Instagram, Twitter, apod. budete dívat jen 30 minut denně. Jasně, je možné, že je používáte i pracovně a být na nich prostě musíte. Například na FB a Twitteru si pomocí některé z plánovacích aplikací můžete ale nastavit, kdy se tam váš předem napsaný příspěvek má zobrazit. Pokud potřebujete neustále sledovat, co se ve vašem oboru děje (a pro toho, kdo chce být dobrý, je to přece samozřejmost), používejte RSS feed software (např. Feedly a jo, vím, že je prý RSS dnes už z módy). Ten bude sbírat informace, o které stojíte, na jedno místo. Vy si je přečtete, až budete chtít a až budete mít čas.

  • Dopřejte si občas den volna

Naplánujte si třeba každou první středu v měsíci návštěvu nějaké výstavy, zajděte si do kina, bez notebooku do kavárny. Proč právě první středu? Zvuk testovaných sirén vám to přesně v poledne připomene;-) Dělejte cokoliv, při čem dokážete odpočívat.

  • Nebuďte opuštěným ostrovem

Jak jsem už psala ve svém příspěvku Kdy uvažovat o práci na volné noze, je dobré pracovat na networkingu. Pomůže vám to vybudovat si nové pracovní vztahy a taky nebýt věčně sám/sama a nezbláznit se. Choďte na setkání cílená na volnonožce či malé firmy, staňte se dobrovolníkem v nějakém projektu svého regionu, zaregistrujte se v profesním sdružení nebo začněte chodit do sdílené kanceláře (tzv. co-workingového centra). A nezapomeňte si občas vyrazit s kamarádkou na sklenku.

  • Znejte svou cenu (a předem se na ní dohodněte)

Nemá smysl pracovat za nižší cenu než konkurence. Každý obor má svou běžnou cenu za práci a té byste se měli držet jako minima. Nechcete skončit přepracovaní s pocitem nedocenění a nechcete ani zhoršovat poměry ve svém oboru. O poměrech v překladatelství bych mohla vyprávět. Ještě před navázáním nové spolupráce jasně sdělte svou cenu.

  • Buďte spolehliví

Slibujte jen to, co můžete splnit. Snažte se za všech okolností dostát svým závazkům a být spolehliví. Klienti to v dnešním světě opravdu ocení a vy si vybudujete dobrou pověst. A nemusíte mít k tomu zrovna paměť jako slon. Kromě papírových diářů vám k tomuto účelu pomůže řada skvělých plánovacích aplikací.

  • Ctěte své klienty

A ten nejzvláštnější bod na konec. Ale má své opodstatnění. Když jsem odcházela z reklamní agentury na volnou nohu, vadilo mi mimo jiné to, jak jsme měli nastavené vztahy s klienty. Ten byl hloupý, ta hysterická, ta nedůležitá pipka, ten arogantní blbec. Pro takové lidi nešlo pracovat. Nenechte svůj přístup ke svým chlebodárcům dojít tak daleko. Čí chléb jíš, toho píseň zpívej. Není to příliš přitažlivé přísloví, ale pro freelancery platí. Snažte se i na těch nejobtížnějších klientech hledat jejich pozitiva. Klienty si v žádném případě nezošklivujte a pokud máte k někomu takto negativní vztah, raději svou spolupráci s ním ukončete. Negativní energie je zabiják dobře odvedené práce.

Co dělá problémy při práci na volné noze vám? Nebo co vám v odchodu ze stálého zaměstnání na volnou nohu brání? Chybí vám ve výčtu něco podstatného?

Odpovězte