Jiný život blogováním

Jak napsat stránku “O mně”

Je samozřejmě nezbytné soustředit se u blogu hlavně na psaní obsahu. Ale druhá stránka, na kterou většina čtenářů klikne hned poté, co si přečtou váš příspěvek, je… BINGO, je to stránka o vás (nebo také chcete-li konkrétně stránka O mně, Kdo jsem, Můj příběh, Já, My, apod.). A ANO, je důležité, co obsahuje.

Těžko to může být nějaké překvapení. Lidé prostě chtějí zjistit něco o tom, kdo blog píše. Dobře napsaná stránka O mně vám dodá důvěryhodnosti a více lidí pak bude váš blog sdílet.

Populární copyblogger.com dokonce označil několik chyb, které u stránky O mně můžete udělat a rozhodně byste dělat neměli. A já vám z nich dělám výběr včetně obrovské třešničky na dort.

Největší chyby, které můžete při psaní stránky “O mně” udělat

 1. Nemít stránku “O mně”, případně ji pojmenovat nějak jinak a ztížit tak čtenáři hledání, co jste vlastně zač. Ne, nikdo nechce v tu chvíli přemýšlet. Čtenář chce okamžitě, hned teď a velmi snadno zjistit, kdo jste a o čem váš blog je. Zkuste pošimrat jeho trpělivost a půjde o dům dál.
 2. Čtenář nemůže najít vaše jméno, případně ho tam vůbec nemáte. Lidé se s vámi budou chtít spojit a potřebují tedy celé vaše jméno, ne jen přezdívku nebo křestní jméno.
 3. Nemáte tam svou fotku. Nevěřili byste, jak fotka funguje. A nemusíte mít zrovna vizáž hvězdy. Pokud si lidé spojí s vaším jménem i obličej, daleko snadněji si vás zapamatují. To je prostě fakt. Nad tím není třeba uvažovat.
 4. Stránku O mně máte napsanou nudně. Já vím, těžko hodnotit vlastní psaní a ne každý je takového odstupu schopen. Zkuste ale svou stránku O mně dát někomu přečíst. Když řekne: “Super!”, pak ok. Když řekne cokoli jiného, zkuste svůj text ještě přeformulovat. V tomto příspěvku níže najdete jednoduchou strukturu, která je prověřená řadou blogerů a opravdu funguje. A nezapomeňte si ze sebe klidně vystřelit, buďte trhlí nebo i trochu zvláštní, pokud takoví opravdu jste.
 5. Na stránce O mně máte jen video. Video je super, čtenáři si s blogem spojí i vaši konrétní osobu, váš hlas. Tedy… video je super pro ty, kdo videa mají rádi. Pak jsou ale další, kteří videa nesnáší. Berou jejich sledování za ztrátu času, nemůžou si video pustit v práci, apod. Proto mějte na stránce O mně text a když už to musí být, kromě textu i velmi krátké video.
 6. Napsali jste toho moc. Nepište moc rozsáhle. Lidé mají příběhy rádi, ale nudné příběhy nemá rád nikdo. Myslete na své čtenáře. Co je zajímá? Oni samotní a pak věci, které jim můžou pomoct. Zkuste podle těchto dvou věcí obsah své stránky zrevidovat.

A slíbená třešnička na závěr.

Mysleli jste si, že stránka O mně je skutečně o vás?

Tušíte správně. Není. Ani náhodou. Je pouze a především o vašich čtenářích. Tedy, o vás je tak trochu taky, ale pouze s ohledem na to, co potřebuje váš čtenář.

Proto:

 • Promlouvejte ke čtenáři o tom, proč by měl číst váš blog.
 • Pište o problémech, které pomáháte svým blogem řešit.
 • Pište o tom, jak svým blogem můžete pomoci.
 • Pište o tom, co čtenáře zajímá.

Osvědčená struktura stránky O mně

Podle toho byste měli tuto svou stránku vystavět. Není to nic těžkého. Jako nás ve škole učili, že každý ucelený text má úvod, stať a závěr, tak i vy se můžete držet osvědčené struktury:

 1. Přivítání. Čtenáře na svém blogu přivítejte. Stačí krátký odstaveček o tom, že je vítáte, kdo jste, o čem píšete, případně, proč jste si blog založili. Podívejte se na body výše, jak promlouvat ke čtenáři.
 2. Závazek. Napište nejen, o čem budete blog psát, ale i o tom, jak často, aby si čtenáři mohli udělat představu. Pokud se u vás na blogu zaregistrují, jak často o vás uslyší? Bude to také závazek vůči vám samotným, že u blogování vydržíte a budete to dělat pravidelně.
 3. Závěrečná výzva. Obchodníci by tomu řekli “call to action”. Požádejte své čtenáře, aby se na vašem blogu zaregistrovali, přihlásili se k odběru newsletteru, apod. Chcete přece, abyste je neztratili. Pravděpodobně nikdo si nevzpomene, že každou středu dáváte na blog něco nového. Dejte jim šanci, aby to nepropásli, a požádejte je o přihlášení.

Co si myslíte o stránce O mně vy? Máte na ní ještě něco, co jsem nezmiňovala výše?

Odpovězte