Jiný život na volné noze

Co jste o práci z kavárny nevěděli

Takový volnonožec má několik možností, kde pracovat. Jednou z těchto možností je i kavárna. Když se jeden můj bývalý kolega z kanceláře potřeboval na něco soustředit a něco tzv. vymyslet, sebral se i s notebookem a odešel na dvě hodiny do kavárny. Tehdy jsem se tomu divila. V kanceláři měl přece to samé jako v kavárně – lidi, kafe, technické zázemí nutné pro práci. Ruch kavárny se tomu kancelářskému taky v mnohém vyrovná.

I mně se v kavárně dobře pracuje. A díky nejnovějším průzkumům už vím proč. Pokud to chcete zjistit taky nebo třeba o práci z kavárny uvažujete, čtěte dál.

Člověk na volné noze má, co se pracoviště týče, na výběr několik možností nebo jejich kombinací:

 • kancelář u klienta (která má často tzv. otevřený plán)
 • domov
 • tzv. co-workingové centrum (které má často taky tzv. otevřený plán)
 • kavárna

Domov jako variantu pro účely tohoto blogu pominu. Tématu, jak při práci z domova přežít, jsem se už dotkla ve svém jiném blogu Jak u práce na volné noze vydržet.

Kavárna byla pro mě zase vždycky jen taková nárazová varianta a záložní možnost. Pracovala jsem v ní, když jsem například čekala na schůzku, nestihla jsem se vrátit domů před vyzvednutím dcery ze školky apod. Příjemná změna, kterou jsem nikdy neprovozovala moc často.

Pojďme se na tři varianty možných pracovišť pro volnonožce podívat trochu víc zblízka.

Open space

Kancelář s otevřeným plánem, to bylo moje úplně první zaměstnání, kde jsem strávila pět let, a pak vlastně i druhé na další čtyři roky. Prošla jsem si myslím celým vývojem tzv. open spacu od tzv. cubiclů, tj. králičích kotců oddělených poměrně vysokými přepážkami do výše očí stojícího člověka, přes 30centimetrové přepážky mezi stoly až po totální otevřený plán.

Než jsem si zvykla, vzpomínám si, že to bylo peklo. Absolutní ztráta soukromí – zvukového, vizuálního, prostorového. Podle jednoho z průzkumů (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0272494413000340) je na práci v takovém prostředí zdaleka nejhorší právě hluk. Konkrétně to, že nemůžete kontrolovat, co slyšíte, ani kdo slyší vás. Dlouho jsem třeba nedokázala přede všemi zvednout telefon a zavolat. Čekala jsem, až si půjde kolegyně z vedlejšího “cubiclu” pro kafe a kolega odnaproti na záchod, a pak rychle vyřídila po telefonu to nejdůležitější. Co takové prostředí dělá s kreativitou, to asi ani nemusím zmiňovat.

Co-workingové centrum

Pokud někdo neví, co takový co-working znamená, je to vlastně sdílená kancelář (někdy se taky nazývá “hub”), kterou využívají volnonožci k práci. Nejste sami doma, můžete získat zajímavé kontakty a navázat spolupráci (na to je chytré slovo networking), účastnit se zajímavých akcí. Vlastně jako byste seděli v běžné kanceláři, jenom nad sebou nemáte šéfa. Až na to, že si to samozřejmě platíte ze svého.

Dnes už si můžete ve větších městech vybrat z několika míst. Pravidelně aktualizovaný seznam co-workingů po celé ČR najdete na portálu navolnenoze.cz.

Já sama jsem jednu sdílenou kancelář vyzkoušela a buď jsem nezvolila dobře nebo nejsem ten typ. Nechodila jsem tam moc ráda a měla jsem pocit, že  jsem přišla o jistou svobodu. Zavánělo to pro mě už moc pravidelnou a vynucovanou aktivitou – konala se například pravidelná setkání u kávy, na které prostě bylo trapné nejít, apod. Ale “proti gustu žádný dišputát.” Spoustě lidí to vyhovuje a pomáhá jim to vyřešit problém samoty.

Můžete se ale teď ptát, jaký je rozdíl mezi prací v open office a co-workingovém centru, co se pracovního prostředí týče. Obojí je přece kancelář a tudíž obojí může mít otevřený plán. Taky nekontrolujete, co slyšíte nebo kdo slyší vás. “Jádro pudla” ovšem leží ve způsobu, jakým jste od své práce a soustředění vyrušováni. Je zkrátka rozdíl v tom, jestli vás vyrušuje rozhovor dvou kolegů z kanceláře, který vám může přinést cenné informace nebo u kterého se předpokládá, že se zapojíte, nebo rozhovor dvou volnonožců v co-workingu o tom, jestli spolu půjdou po práci do kina.

V čem je kavárna lepší než co-working

Z tohoto hlediska je na tom kavárna z uvedených možností zdaleka nejlíp. A nejnovější průzkumy také ukazují, že nás nemusí vyrušovat jen hluk sám o sobě jako spíš to, kdo nebo co ho dělá.

Jistá úroveň hluku v pozadí může být podle nových zjištění dokonce prospěšná pro naši schopnost odvádět kreativní práci (ovšem za předpokladu, že se např. nezapojujeme do konverzací). Místo naprostého ticha je prý ideálním prostředím pro kreativní práci trocha hluku v pozadí. Takže proto se dokážete daleko lépe soustředit v docela hlučné kavárně, a ne v hlučné kanceláři.

A ten největší plusový bod pro kavárnu nakonec. Správná úroveň hluku v pozadí může narušit naše běžné vzorce uvažování právě v takové míře, která umožní rozlet naší představivosti, aniž by znemožňovala se soustředit. Zdá se, že tento druh “vyrušeného soustředění” je optimální pro práci na kreativních úkolech (celou studii můžete v angličtině najít tady: https://www.jstor.org/stable/10.1086/665048?seq=1#metadata_info_tab_contents). Jak autoři této studie píší: “Příchod do relativně hlučného prostředí může mozek vyprovokovat k abstraktnímu uvažování a tudíž generovat kreativní nápady.”

Máte tvůrčí blok? Potřebujete zauvažovat trochu jinak? Vymyslet něco nového? Vzhůru do kavárny! Na portálu www.prague.eu jsem našla hezky udělaný přehled pražských kaváren. Brožurku si můžete buď vyzvednout fyzicky (a zdarma) v návštěvnických centrech (Rytířská 12 nebo Staroměstská radnice) nebo se podívejte tady: Pražské kavárny

Až budete vybírat, do které kavárny jít chvíli pracovat, mám tady pro vás ještě jeden seznam. Existuje totiž několik faktorů, které jsou pro tento účel zásadní. Tady jsou:

 • Dobré wifi připojení (ani dneska to není vždycky pravidlem)
 • Relativní klid (trocha “kreativního” ruchu podmínkou)
 • Dostatek místa (není nutné si předem dělat rezervaci, protože nějaké to místo se vždycky najde)
 • Obsluha příliš často neprudí
 • Světlo (nejlíp se mi dělá při denním světle, ne někde ve sklepě bez oken)
 • Dobrá káva a něco dobrého k snědku
 • Pohodlné sezení
 • Elektrické zásuvky pohodlně v dosahu

Chybí vám v seznamu něco? Chodíte pracovat do kavárny? Jak se vám v kavárně pracuje?

Odpovězte